Wrzesień

29

NARODOWE CZYTANIE
    Narodowe Czytanie to akcja, która polega na propagowaniu znajomości literatury polskiej poprzez publiczne odczytywanie fragmentów wybranej książki. Podczas tegorocznej odsłony Para Prezydencka zaproponowała do czytania  nowele polskie, których wspólną cechą jest refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem.

     24 września 2019r.  zaproszeni goście oraz uczniowie klas VII – VIII spotkali się na wspólnym czytaniu noweli Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Na początku spotkania została przedstawiona sylwetka pisarza. Informacje o bohaterach i tematyce utworu ilustrowano prezentacją multimedialną oraz czytanymi fragmentami noweli. Wspólnie z uczniami fragmenty noweli czytali: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowych Żukowicach –  Jacek Góra, Ks. Proboszcz – Stanisław Łątka, Nauczyciel języka polskiego – Angelika Klimek, Z-ca Przewodniczącej Rady Rodziców – Honorata Jaworska, Pedagog Szkoły – Monika Guzy.

    Dzięki „Katarynce” uczniowie przenieśli się do XIX – wiecznej Warszawy. Poznali bohatera noweli – pana Tomasza, który mimo niechęci do  muzyki katarynki, potrafił zaakceptować jej dźwięki dla dobra i szczęścia niewidomej dziewczynki. Lektura zwróciła uwagę na kierowanie się w życiu empatią i altruizmem. Podkreśliła jak ważne jest w życiu dzielenie się dobrem z innymi.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji Narodowe Czytanie.