Grudzień

2

Średniowieczni rycerze.
W piątek, 2 grudnia, do Nowych Żukowic przybyli dwaj rycerze z grupy artystyczno-rekonstrukcyjnej „Rekonstrukto”  z Lublina, na co dzień zajmujący się przeprowadzaniem dla szkół i placówek oświatowych żywych lekcji historii. Tematem zajęć w naszej szkole było życie średniowiecznych rycerzy. Przybyli zaprezentowali broń i oręż, którym posługiwali się średniowieczni rycerze oraz sposoby i metody walki.

Uczniowie z Nowych Żukowic dowiedzieli się ile waży rycerska zbroja, ile waży miecz czy hełm. Kim był giermek, kim był kat i jaki fach wykonywał oraz wiele innych ciekawych historii. W jaki sposób w średniowieczu karano osoby, które kłamały, oszukiwały, zajmowały się plotkami. Każda odpowiedź była ilustrowana odpowiednim średniowiecznym eksponatem czy rycerskim orężem. Chętni mogli posmakować na własnej skórze, jak to jest być zakutym w dyby, pasowanym na rycerza. W ten sposób przedstawiona lekcja historii na długo zapadnie dzieciom w głowach. Dwaj rycerze z Lublina prowadzili lekcję historii z humorem wciągając do udziału wszystkich uczniów.

Taka niecodzienna lekcja przypadła bardzo uczniom i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, a przecież o to właśnie chodziło nauczycielom, którzy maja nadzieję, że efektem tej niecodziennej lekcji z żywą historią wpłynie pozytywnie na lepsze oceny z tego przedmiotu.